m

Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, nisi elit.

m
Image Alt

Hospodárska hydina

Sliepka Kalimero

Charakteristika plemena

Ide o výkrmové gazdovské prírodné brojlerové kurčatá, najvhodnejšie na dvorový odchov. Sú veľmi nenáročné na krmivo, najmä v neskoršom období odchovu (obilie, kukurica). Ich výhodou je najmä to, že nie sú chúlostivé na mäknutie kostí, radi sa pasú a sú zhánlivé za prírodnou potravou pri pastve. Sú zvyčajne krotké a prítulné. Oproti priemyselne chovaným bielym brojlerovým kurčatám sa jedná o naturálny produkt odolný voči chorobám. Kurčatá Kalimero rastú pomalšie než biele priemyselné brojlery, no tento jav je ich výhodou, pretože pomalšie priberanie na váhe znamená zdravšie mäso s jeho výbornou a nenapodobiteľnou chuťou a kvalitou. Chov je možný bez hormónov, teda stimulátorov rastu, bez mäsokostných a rybích múčok, čo zabezpečuje čistotu zloženia mäsa. Pokiaľ z kurčiat Kalimero nepoužijeme na jatočné účely kuričky – sliepky, začnú znášať okolo 20. týždňa života vajcia. Tento druh hydiny dáva chovateľom úplnú voľnosť v tom slova zmysle, že nie je potrebné ako u priemyselných bielych brojlerov v čase ich jatočnej hmotnosti poraziť všetky naraz a mäso ukladať do mraziacich boxov. Kurčatá dorastajú postupne, čím sa môžu porážať podľa potreby priebežne. Majú potom krásnu žltú kožu. Kurčatá Kalimero dodávame v rôznych farbách peria, niektoré aj s génom holých krkov (holokrčky-pod názvom K-AVI). Holokrčky majú najjemnejšiu kožu, najkvalitnejšie mäso takmer bez tuku a sú výnimočne otužilé a odolné.

Úžitkové vlastnosti

Odchov kurčiat Kalimero trvá 49 až 120 dní. Hmotnosť kurčiat vo veku 60 dní je 2,3 až 2,8 kg pri spotrebe krmiva približne 2,3-2,5 kg na 1 kg živej hmotnosti kurčaťa. Vo veku 120 dní nadobúda hmotnosť 4 až 5,5 kg. Kalimero je ťažký typ kurčiat, určený prednostne na mäso. Mäso z mladého kohúta je úplne inej kvality ako mäso z bielych brojlerov. Je vyzretejšie, chudšie a pochopiteľne i zdravšie. Vo veku 10-12 týždňov má kohút hmotnosť 2,3 – 2,8 kg a sliepka 2 – 2,3 kg. Znáška začína okolo 18. až 20.týždňa veku. Ide o sliepky nosnice ťažšie s dvojakou úžitkovosťou.

Kačica Mulard

Charakteristika plemena

Ide o tzv. typ husokačky. Túto kačicu vyšľachtili genetici vo Francúzsku. Je krížencom Barbarie a kačice pekinskej. Jej hmotnosť za 84 dní je až 4,2 kg. Káčer sa od kačice svojou hmotnosťou takmer nelíšia. Jedná sa o univerzálne využitie kačice na produkciu veľkej pečienky a výborného šťavnatého mäsa, najmä po nútenom dokŕmení kukuricou. Sú tiché, nekvákajú, čím nerobia zbytočný, kačiciam charakteristický hluk na dvore. Vedia sa pásť a nie sú náročné na krmivo.

Úžitkové vlastnosti

Veľkosťou sú od 4 kg až do 6,5 kg, mäsité, menej tučné ako pekinská biela, nespekajú sa. Hmotnosť 4 – 5 kg dosahujú vo veku okolo 10-tich týždňov. Po nútenom krmení kukuricou, ktoré trvá zväčša 2 – 3 týždne dosahujú hmotnosť až 6,5 kg, niekedy aj viac, hmotnosť pečienky pri nútenom dokrmovaní dosahuje aj 600g.

Category:

Date: