Naše produkty

Mliečne výrobky

Produkty z ovčieho mlieka a kozieho mlieka

(Sezónna ponuka - apríl až október)

Ovčie mlieko

Ovčie mlieko má odlišné zloženie ako mlieko kravské, pričom sa v priebehu roka počas laktácie môže výrazne meniť. Rozdiely nie sú len v percentuálnom zastúpení jednotlivých zložiek, ale vykazuje tiež ďalšie odlišnosti v jednotlivých zložkách, napr. zastúpenie mastných kyselín v tuku, aminokyselín v bielkovinách a pod. Ovčie mlieko je kvôli vyššiemu obsahu všetkých zložiek hodnotnejšie a výživnejšie, je chutné a lahodné, má jemnú, trochu sladkastú chuť. Je oveľa bohatšie na sušinu ako mlieko kravské alebo kozie, obsahuje dvakrát viac minerálnych látok (vápnik, fosfor a zinok) a všetky dôležité vitamíny skupiny B. Mliečny vápnik je ľahšie absorbovateľný a spolu s laktózou a vitamínom D je dôležitý v boji s osteoporózou a pri dobrom vývine kostí v mladosti. Vápnik je takisto potrebný po chorobe oslabujúcej a vyčerpávajúcej organizmus. Zinok je zase mimoriadne dôležitý pre udržanie si zdravej pokožky a je doporučovaný z mnohých dôvodov, počnúc dobrým sexuálnym životom a končiac nechutenstvom. Pomer vápniku a fosforu v ovčom mlieku je takmer ideálny. Netreba zabúdať, že hlavná bielkovina ovčieho mlieka – kazeín, je akceptovateľná takmer všetkými, ktorí sú alergický na kravské a kozie mlieko. V prípade alergie na laktózu sa odporúča konzumácia jogurtov, kde je laktóza fermentovaná na kyselinu mliečnu, alebo syrov, pri výrobe ktorých sa väčšina laktózy dostane do srvátky a zbytok pri zrení metabolizuje na iné zlúčeniny. Obsah všetkých týchto dôležitých látok je navyše u oviec chovaných pastevným spôsobom dvakrát vyšší ako u zvierat chovaných v maštaliach. Ovčie mlieko sa pije čerstvé a je možné ho aj mraziť, zachová si tak svoju kvalitu najmenej 4 mesiace. 

Ovčí hrudkový syr 

Ovčí hrudkový syr je prírodný plnotučný nezrejúci mäkký syr vyrobený zo surového ovčieho mlieka. Povrchový vzhľad – suchý, nezahlienený. Farba cesta je biela, so slabým odtieňom do žlta. Konzistencia je dostatočne pevná, na reze s menšími dierkami. Chuť a vôňa – jemná, mliečne kyslá, čistá. Je určený na priamu konzumáciu alebo na ďalšie spracovanie vo forme údenia, nakladania do soli, oleja alebo po vyzretí na výrobu tradičnej salašníckej bryndze, oštiepkov, pareníc alebo korbáčikov. 

Salašnícka bryndza

Tradičná slovenská bryndza je vyrobená z ovčieho hrudkového syra. Vzhľad – povrch hladký, farba cesta je biela. Konzistencia je jemná, roztierateľná, s ojedinelými krupičkami. Vôňa a chuť je lahodná, príjemne kyslastá po ovčom syre. Možno ju zaradiť medzi tzv. funkčné potraviny s probiotickými účinkami, keďže sa vyrába z nepasterizovaého mlieka a tým si zachováva všetky biologicky aktívne zložky pôvodného mlieka a vyznačuje sa oveľa väčším množstvom mliečnych baktérií ako bežné jogurty či acidofilné mlieka. Funkčné potraviny okrem základného výživového efektu pomáhajú konzumentovi udržovať zdravie, znižovať riziko rôznych ochorení, sú charakteristické obsahom zložiek, ktoré sa v bežných potravinách nevyskytujú a tieto bioaktívne zložky musia byť prírodného pôvodu. Mliečne baktérie prítomné v ovčom mlieku premenia mliečny cukor (laktózu) počas kysnutia a zretia hrudkového syra na kyselinu mliečnu chrániacu črevá pred množením choroboplodných mikroorganizmov a rizikových baktérií, ktoré okrem možnosti vyvolania hnačky a iných chorôb, môžu premieňať niektoré zložky potravín na karcinogény. Vďaka premene mliečneho cukru môžu bryndzu konzumovať jedinci , ktorým pôvodný mliečny cukor spôsobuje rôzne zdravotné problémy.
Mliečne baktérie bryndze majú kľúčový význam z hľadiska dozrievania a regulácie imunitného systému a prevencie proti alergickým ochoreniam. Využívajú na stavbu vlastných buniek cholesterol a viacerými spôsobmi ho zneškodňujú, čím zároveň znižujú hladinu „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Majú aj antioxidačné účinky, keď vychytávajú reaktívne formy kyslíka poškodzujúce dôležité štruktúry buniek čo môže viesť k vzniku rôznych degeneratívnych ochorení vrátane Alzheimerovej choroby.

Ovčí údený syr

Ovčí údený syr je prírodný plnotučný, nezrejúci polotvrdý syr. Povrchový vzhľad – povrch suchý, jemný okôrený, bez dechtových usadenín, má rôzny tvar, najčastejšie tvar hranola. Farba je na povrchu zlatožltá až žltohnedá, vo vnútri nažltlá až žltá.. Konzistencia je pevná až tuhá, na reze s menšími ojedinelými dierkami, prípadne trhlinkami. Chuť a vôňa je jemná , mierne nakyslá po dyme.

Oštiepok

Slovenský oštiepok je polotvrdý polotučný syr, parený alebo neparený údený alebo neúdený. Základnou surovinou na výrobu Slovenského oštiepka je ovčie mlieko alebo zmes ovčieho mlieka a kravského mlieka alebo kravské mlieko. Pôvodne sa vyrába z čerstvého sladkého syra, ktorý sa vtlačí do drevenej, ručne vyrezávanej - bačom vycifrovanej, okrúhlej formy, kde sa nechá odstáť. Následne sa vyberie a ponorí do teplej slanej vody, nechá sa tam vyležať, kým soľ neprenikne úplne dovnútra oštiepka, potom je nutné aby mierne preschol. "Pobytom" v slanej vode získava oštiepok svoju tradičnú trvácnosť, jeho povrch mierne okoravie, zväčša zožltne.

Parenice

Je to tradičný slovenský polomäkký, nezrejúci, stredne tučný, parený ovčí syr s veľmi jemnou chuťou. Môžu byť údené alebo neúdené. Charakteristické sú i svojím tvarom stočenej stuhy. Majú podobne ako oštiepok smotanovo až syrovo žltú farbu, povrch je po údení zlatožltý až žltohnedý.

Korbáčiky

Je to parený syr v tvare korbáčika s dĺžkou 10 až 50cm. Vyrába sa tradičným spôsobom – parením vykysnutého a čiastočne prezretého hrudkového syra v horúcej vode, jeho vyťahovaním do tvaru nití s hrúbkou do 2 do 10 mm. Vytiahnuté nite sa potom splietajú do tvaru korbáčika. Je bielej až smotanovo – bielej farby. Korbáčiky sa zvyknú aj údiť nad tvrdým drevom, čím získavajú jemne dymovú príchuť a svetložltú farbu.

Ovčí jogurt

Jogurt je vyrobený z čistého ovčieho mlieka. Spôsob výroby je pomerne náročný ( v minulosti sa používal termín „klasická výroba“ ). Označenie „biely jogurt“ , alebo „prírodný jogurt“, sa používa pre jogurt vyrobený len z mliečnych zložiek, to je bez prídavku škrobu, stabilizátorov, cukrov a iných zložiek. Môže sa dochucovať medom, ovocným džemom, orechmi, vanilkovým alebo škoricovým cukrom, alebo použiť spolu s bylinkami, cesnakom či mletou červenou paprikou na prípravu dresingov.

Žinčica

(žintica, žentyca) – prevarená srvátka, vedľajší produkt pri výrobe ovčieho syra.
Srvátka (tekutina po oddelení syra z mliečnej zrazeniny) sa ohrievala (odvárala) v kotle nad vatrou. Keď sa začali na povrchu objavovať bubliny (začala urdiť), kotol sa odstavil z ohňa a širokou varechou (zberačkou) sa zobrala vrchná hustá vrstva (urda). Preliala sa do inej nádoby, kde sa miešala a chladila prelievaním (vyťahovala sa). Takto sa získavala jemná žinčica. Na Spiši a v Šariši sa žinčica neprelievala, preto sa zrážala na hustú syrovitú hmotu, zmiešanú so srvátkou (tzv. seknutá, zrazená, zubatá žinčica). Zmiešaním sladkej a staršej sa získala kyslá žinčica. Zásoba žinčice sa uskladňovala v drevených súdkoch a šafľoch na chladnom a suchom mieste v kolibe.
Do polovice 20. storočia žinčica predstavovala na salašoch hlavný pokrm pastierov oviec. Užívala sa aj ako nápoj, pila sa z drevených črpákov. Zvyšok žinčice sa na konci týždňa rozdával gazdom, ktorí prichádzali na salaš po syr; svoj prídel žinčice si každý odnášal v oboni. Žinčica sa užívala ako účinný liek pri pľúcnych a žalúdočných chorobách. Urda sa v niektorých oblastiach používala na mastenie zemiakov alebo halušiek. Z usadenej smotanovej vrstvy na povrchu žinčice (tiež nazývanej urda) sa vyrábalo aj ovčie maslo. V rámci mliečneho hospodárstva bola žinčica rozšírená v celom karpatskom salašníctve.

Feta syr

Feta je biely syr pochádzajúci y Grécka. Vyrába sa z čerstvého ovčieho a kozieho mlieka v pomere 30:70 a nakladá do slaného srvátkového roztoku, kde môže dozrievať až 2 mesiace. Feta je slaný syr tvarohového typu, ktorý má vyšší obsah tuku. Dá sa využiť v studenej aj teplej kuchyni. Používa sa do šalátov, ktorým pridáva na pikantnosti, mieša sa spolu s cestovinami, takisto sa používa na zapekané pokrmy zo zemiakov, mäsa a zeleniny. Dá sa jesť aj samostatne, s čerstvým alebo opekaným pečivom.

Kozie mlieko

Kozie mlieko má podľa výskumov veľmi pozitívne účinky na ľudský organizmus. Okrem toho, že je vhodné aj pre ľudí trpiacich alergiou na kravské mlieko, dokáže liečiť rôzne civilizačné ochorenia, zlepšuje imunitu, pôsobí ako prevencia proti nádorovým ochoreniam, pomáha pri ochoreniach kostí, využívajú sa jeho podporné terapeutické účinky pri chemoterapii, zlepšuje stav nádorových ochorení, znižuje nervozitu, stresy, migrény, zlepšuje stav pleti, pomáha pri ochoreniach tráviaceho traktu a pri problémoch s pečeňou a slinivkou. Kozie mlieko obsahuje viac vápniku aj bielkovín ako kravské mlieko, množstvo minerálov, medzi nimi napríklad horčík, draslík, sodík, mangán či množstvo stopových prvkov: meď, zinok, mangán, titán, chróm, kobalt a tiež vitamíny A, B1, B2, B12, C, D, E a kyselinu listovú. Dôležitý rozdiel oproti kravskému mlieku však spočíva v lepšej stráviteľnosti, ktorá je spôsobená tým, že tuk kozieho mlieka je prirodzene homogénny a rozmery a zloženie tukových častíc sa podobajú materskému mlieku.

Kozí hrudkový syr

Kozí hrudkový syr je prírodný plnotučný nezrejúci mäkký syr vyrobený zo surového nepasterizovaného kozieho mlieka. Povrchový vzhľad – suchý, nezahlienený. Farba cesta je biela so slabým odtieňom do krémova. Konzistencia je dostatočne pevná, na reze s menšími dierkami, s prihliadnutím na dobu zrenia. Chuť a vôňa – jemná, mliečne kyslá, čistá, typická pre kozí syr. Spracovanie prebieha tradičným technologickým postupom. Je určený na priamu konzumáciu alebo na ďalšie spracovanie vo forme údenia, nakladania do soli, oleja alebo po vyzretí na výrobu čistej kozej alebo miešanej bryndze.

Kozí údený syr

Kozí údený syr je prírodný plnotučný, nezrejúci polotvrdý syr vyrobený zo surového kozieho mlieka. Povrchový vzhľad – povrch suchý, jemný, okôrený. Farba na povrchu je zlatožltá až žltohnedá, vo vnútri nažltlá až žltá. Konzistencia je pevná až tuhá, na reze s menšími ojedinelými dierkami prípadne trhlinkami. Údi sa studeným dymom, prevažne na tvrdom dreve (buk, dub). Chuť a vôňa je jemná, mierne nakyslá, po dyme.

Kozí jogurt a kozí jogurtový nápoj

Kozí jogurt je veľmi zdravý a prospešný, navyše je oveľa ľahšie stráviteľný ako sladké mlieko, pretože v ňom prebehli fermentačné procesy, ktoré telo nedokáže takto usmerniť. Tým je nám takto dostupnejší cenný vápnik a iné prvky, ktoré by sme z mlieka prirodzenou cestou nevyužili naplno.
Čistý kozí jogurt nikdy nie je dostatočne tuhý, je to dané zložením mlieka a hlavne sušinou, ktorá sa pohybuje okolo 12,5 %. Preto je potrebné na prípravu jemného krémového jogurtu zvýšiť sušinu mlieka najmenej na 20 % objemu a to sa dosiahne pridaním sušeného kravského mlieka alebo smotany. Jogurt vzniká pôsobením dvoch baktérií – Streptococcus thermophilus a Lactobacillus bulgaricus. Vyrába sa z pasterizovaného mlieka, doba zrenia je asi 4-5 hodín pri teplote 42°C. Hotový jogurt je dostatočne tuhý a má jemne kyslastú chuť. Môže sa dochucovať medom, ovocným džemom, orechmi, vanilkovým alebo škoricovým cukrom, alebo použiť spolu s bylinkami, cesnakom či mletou červenou paprikou na prípravu dresingov. Pre ľudí trpiacich intoleranciou laktózy je vhodnejší jogurtový nápoj, ktorý neobsahuje sušené kravské mlieko.

Kefír

Názov kefír pochádza z pôvodných krajových názvov „kepu“, „kchapu“ a „kiafir“. V Turecku ho nazývajú „kef“, čo znamená pochúťka.
Kefír je kvasený mliečny nápoj pôvodom z Kaukazu a Tibetu. Pôvodne sa vyrábal v kožených vakoch, ktoré boli zavesené pri vstupoch do domu a keď niekto prechádzal okolo, zaklopal na vak, aby mlieko zostalo zmiešané s kefírovými zrnami. Vyrába sa pôsobením kefírových zŕn, ktoré sú kombináciou baktérií a kvasiniek v bielkovinách, tukoch a cukroch. Táto symbiotická kultúra vzhľadom pripomína karfiol. Kefír sa v súčasnosti stáva stále obľúbenejším vďaka svojmu zdravotnému prínosu. V kefírových zrnách sa nachádza mnoho rôznych baktérií a kvasiniek, ktoré tvoria zložité a vysoko premenlivé spoločenstvá mikroorganizmov. Tieto pre človeka veľmi priaznivé organizmy sa množia v mlieku. Ich pôsobenie v črevách spočíva okrem iného v tom, že vytvárajú nepriaznivé prostredie pre rôzne patogény a tým ich z čriev vytesňujú. Prírodný kefír má oproti komerčnému asi 10x viac druhov probiotických organizmov, pretože pri jeho výrobe sa nepoužíva pasterizácia. Baktérie kefíru metabolizujú mliečny cukor na kyselinu mliečnu, čím vznikne kyslý, jemne perlivý, mierne alkoholický nápoj s konzistenciou podobnou riedkemu jogurtu, ktorý spravidla dobre tolerujú aj ľudia alergickí na laktózu.


Produkty z kravského mlieka

Kravské mlieko

Po vlne negatívnych postojov voči kravskému mlieku v posledných rokoch sa odborníci znovu vracajú k tradícii, ktorú poznali naše staré mamy a ich mamy – že kravské mlieko má nezastupiteľnú funkciu vo výžive a je oveľa zdravšie a hlavne lacnejšie než umelé výživy. Obsahuje hodnotné živočíšne bielkoviny, ľahko stráviteľný tuk a celý rad dôležitých minerálnych látok. Nachádza sa v ňom veľa esenciálnych aminokyselín, vitamínov, mliečny cukor a mnohé stopové prvky nevyhnutné pre výživu a vývoj ľudského organizmu, pre normálnu funkciu látkovej výmeny a ochranu zdravia človeka. O všestrannosti mlieka vo výžive svedčí i podiel celkovej dennej spotreby k životu poterbných látok, ktoré získa človek z 1 litra mlieka – u bielkovín je to 40 %, tuku 32 %, cukrov 12 % a hlavne u vápnika je to až 120 %, fosforu 67 %, u vitamínu A 30 %, vitamínu B1 25 % a u vitamínu B 2 až 70 %.

Kravský hrudkový syr

Kravský hrudkový syr je prírodný plnotučný nezrejúci mäkký syr vyrobený zo surového kravského mlieka. Povrchový vzhľad – suchý, nezahlienený. Farba cesta je biela, so slabým odtieňom do žlta. Konzistencia je dostatočne pevná, na reze s menšími dierkami. Chuť a vôňa – jemná, mliečne kyslá, čistá, s mierne sladkou chuťou. Je určený na priamu konzumáciu alebo na ďalšie spracovanie vo forme údenia, nakladania do soli, oleja alebo po vyzretí na výrobu oštiepkov, pareníc alebo korbáčikov.

Kravský údený syr

Kravský údený syr je prírodný plnotučný, nezrejúci polotvrdý syr. Povrchový vzhľad – povrch suchý, jemný okôrený, bez dechtových usadenín. Farba je na povrchu zlatožltá až žltohnedá, vo vnútri nažltlá až žltá. Konzistencia je pevná až tuhá, na reze s menšími ojedinelými dierkami, prípadne trhlinkami. Chuť a vôňa je jemná , mierne nakyslá po dyme.

Maslo

Základom na výrobu tradičného masla je kvalitná smotana. Obsahu 80 až 90 % mliečneho tuku, maximálne 16 % vody a 2 % netukovej mliečnej sušiny. Tradičné maslo neobsahuje žiadne konzervačné látky ani iné prídavné látky. Je zdrojom vitamínov A, D a E, ktoré sú pre ľudské telo nesmierne dôležité. Má zlatožltú farbu, lahodnú smotanovú chuť, pri izbovej teplote je ľahko roztierateľné. Používa sa na priamu spotrebu alebo sa ďalej dochucuje, pridáva do pomazánok, používa na pečenie a varenie.

Tvaroh

Tvaroh je koncentrovaná mliečna bielkovina s vysokým obsahom vápnika a nízkym obsahom sacharidov. Má vysoký obsah bielkovín (dokonca 3 až 4 krát vyšší ako je v jogurtoch) a dobre vstrebávateľného vápnika. Je ľahko stráviteľný, dobre nasýti a je vhodný pri šetriacich diétach (pečeň, žlčník, žalúdok, črevo), obsahuje málo purínov a preto ho môžu konzumovať aj ľudia s vysokou hladinou kyseliny močovej v krvi a s dnou. Poskytuje dlhodobý pocit nasýtenia, pretože bielkoviny sa najdlhšie trávia a majú najlepší sýtiaci účinok. Tvaroh je vhodný na priamu konzumáciu, ale aj na prípravu nátierok, krémov, plniek a posýpok.


Mäso a mäsové výrobky, vajcia

Jatočná hydina – kačice, husi, sliepky, kohúty

Naša hydina je chovaná v systéme welfare, ktorý znamená zabezpečenie pohody chovaných zvierat a čo najkvalitnejších chovných podmienok. Výsledkom je, že zvieratá nezažívajú stres, majú dostatok potravy bez pridaných antibiotík či rastových hormónov. Všetka hydina je chovaná na doma vypestovanom obilí a vedľajších produktoch kŕmenia (zelená lucerna, tráva, seno, opadané jablká, tekvice, atď.) Zvieratá majú zabezpečený dostatočný výbeh a kvalitné ustajňovacie podmienky.

Kačacie mäso

Na našej gazdovskom dvore chováme takzvané husokačky plemena Mulard. Toto plemeno je charakteristické jemným šťavnatým mäsom, avšak nie tak mastným ako klasická brojlerová kačka. Nakoľko sa toto plemeno veľmi rado pasie, je ich mäso jemnejšie a šťavnatejšie, s chuťou, ktorú skutočný gurmán určite rád ocení.
Aj napriek tomu, že je kačica tučným druhom domácej hydiny, obsahuje aj kvalitné bielkoviny, vitamíny a minerály. Kačacie mäso zdrojom omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín, ktoré prispievajú k zdraviu srdca. Ďalej je kačka bohatá na vitamíny skupiny B, vitamíny A, E, K, viaceré minerály a stopové prvky, napríklad horčík, zinok, draslík, vápnik, selén. Zdravotný prínos kačacieho mäsa spočíva vo vysokom obsahu niacínu, ktorý je významným členom vitamínov skupiny B. Jedna porcia kačaciny je schopná pokryť až polovičnú potrebu odporúčaného množstva tohto vitamínu. Niacín zohráva dôležité úlohy v metabolizme tukov a znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu.
Vďaka jedinečnej chuti patrí kačacie mäso medzi chutné delikatesy, ktoré si labužníci z času na čas radi doprajú. Predstave chrumkavej a voňavej kačaciny dokáže odolať len málokto.

Sliepky – nosnice

Nosnice chováme v podstieľkovom chove s možnosťou voľného výbehu, pri ktorom majú sliepky vytvorené najideálnejšie podmienky, kde môžu realizovať svoje prirodzené potreby – hrabanie, vyhľadávanie potravy, čulý aktívny pohyb, mávanie krídlami. Perie si udržiavajú v dobrej kondícii prachovým kúpeľom, v noci spávajú na vyvýšenom mieste, ustajňovacie haly sú vystlané slamovou podstieľkou, znáška je vykonávaná do hniezd so slamou v rôznej výškovej úrovni. Vajíčka z takéhoto chovu majú jasnožltú žiarivú farbu žĺtka, ponúkame ich v predaji počas celého roka.

Husacie mäso

Chov husí a husacie hody, ktoré sa viažu najmä k južným oblastiam krajiny, majú na Slovensku storočnú tradíciu. Zvyk pečenia husí k nám prišiel z nemecky hovoriacich krajín a šikovné gazdinky predajom pečených husí na miestnych trhoch vylepšovali rodinný rozpočet. Navyše, juh Slovenska s dostatkom riečok a potôčikov, poskytoval pre chov husí ideálne podmienky.
Občas by sme preto mali zabudnúť na zásady racionálnej výživy a striktné predpisy zdravého stravovania a dopriať si vynikajúcu pochúťku, akou je práve pečená husacina či husacia pečeň. Husacie mäso patrí medzi tučné mäsá s vysokým obsahom nasýtených tukov, ale nachádzajú sa v ňom aj esenciálne kyseliny. Pozitívom je bohatý obsah bielkovín, draslíka, vápnika a fosforu. Pomerne zaujímavé je zastúpenie vitamínov skupiny B (B1, B2, B6) a vitamínu A, čiže striedma konzumácia tohto mäsa rozhodne nie je na škodu. Z hľadiska zdravej výživy platí, že husacie mäso je určené pre sviatočné príležitosti.
Na gazdovskom dvore chováme plemeno Gurmo, ktoré bolo vyšľachtené na vysokú produkciu mäsa a extra jemnej pečienky. Táto hus vyniká jemnou chuťou, s jemne vláknitým mäsom a veľkou výkrmovou pečienkou nezameniteľnej chuti.


Jahňacie mäso

Jahňacie mäso je ľahko stráviteľné, má priaznivý podiel tuku a bielkovín, obsahuje vápnik, fosfor, železo, vitamíny B1, B12. Pre svoju vysokú biologickú hodnotu, nižší obsah energie a cholesterolu je často využívané v diétnom stravovaní. Chuť a vôňu jahňacieho mäsa ovplyvňuje najmä množstvo tuku. Vyššie množstvo tuku a jeho typické senzorické vlastnosti sú príčinou menšej obľuby tohto hodnotného mäsa. Charakteristická chuť ovčieho tuku a následne aj mäsa, je zapríčinená prítomnosťou kyseliny 4-metyloktanovej, ako aj ďalších zlúčenín.

Pri úprave mäsa je preto potrebné dôkladne odstrániť viditeľný tuk. V niektorých krajinách je však jahňacie mäso obľúbené práve pre jeho zvláštnu arómu. Typickú vôňu tohto mäsa môžeme potlačiť použitím rôznych druhov korenín, cesnaku a marinovaním mäsa pred jeho kuchynskou úpravou.
Jahňacina je dobre stráviteľná, má vysoký obsah dôležitých aminokyselín, vitamínov a minerálnych látok. Vďaka svojmu zloženiu sa jahňacie mäso odporúča napríklad pri žlčníkových diétach, takisto pri zvýšenej hladine cholesterolu v krvi a vhodné je aj pre srdciarov.


Kozľacie mäso

Kozľacie mäso patrí rovnako ako jahňacie medzi diétne druhy. Jeho energetická hodnota je 377 J, nižšiu má už len konské mäso 364 J. Obsah tuku je podobný ovčiemu, ale obsah bielkovín je vyšší. To sa prejavuje aj v obsahu aminokyselín, ktorých je 75,77-84,62 v 1 kg v jahňacieho mäsa a 92,58 g v 1 kg kozľacieho mäsa. Obsah minerálnych látok je takmer rovnaký ako v jahňacom mäse, rozdiely sú len nepatrné a podobne možno hovoriť o obsahu mastných kyselín a vitamínov.

Kozľatá a jahňatá určené na zárez sú takzvane "mliečne", čo znamená, že od narodenia až po porážku tvorí ich jedálniček z 90% materské mlieko, čo dodáva mäsu extra jemnosť, charakteristickú vôňu a dokonalú chuť.


Králičie mäso

Králičie mäso sa vyznačuje mäkkou konzistenciou, sladkastou chuťou, je šťavnaté, dobre stráviteľné. Obsahom bielkovín sa vyrovná teľaciemu a hydinovému mäsu. Dôležitý je aj nízky podiel neplnohodnotných bielkovín (kolagén, elastín). Obsah tuku je závislý najmä na kŕmení. Obsahuje menej purínových látok a cholesterolu, čo podmieňuje jeho vysokú biologickú a dietetickú hodnotu. Tieto faktory umožňujú jeho využívanie pri chorobách cievnej a tráviacej sústavy, obličiek, cukrovky, žltačke. Je teda najvhodnejšou stravou všetkých dietárov.

Vzhľadom na jeho vynikajúce živinové zloženie je to však surovina vhodná na pravidelný konzum pre všetky vekové kategórie ľudí. Typické chuťové a aromatické vlastnosti králičieho mäsa možno vhodne využiť pri rôznych kuchynských úpravách pri bežnom i slávnostnom stolovaní. Výrobky z králičieho mäsa môžu byť teda vítanou zmenou doterajšej ponuky sortimentu potravinových výrobkov živočíšneho pôvodu na domácom trhu.


Hovädzie mäso

Hovädzie mäso z mladých býkov je charakteristické jemnou, tehlovočervenou farbou, je krehké, jemne vláknité a šťavnaté. Biologicky je veľmi hodnotné, má vysoký obsah esenciálnych aminokyselín, železa a vitamínov B2 a B6. Hovädzie mäso obsahuje aj veľké množstvo minerálov. Najviac je tu zastúpený selén a zinok. Zinok je veľmi dôležitý pre regeneráciu cievnych stien. Okrem toho sa podieľa na správnom fungovaní imunitného systému a pomáha aj pri hojení rán. Nevyhnutným nutričným faktorom pre človeka je selén. Jeho nedostatok vo výžive ľudí je uvádzaný ako jedna z príčin kardiovaskulárnych, kardiomyopatických a vírusových ochorení, predpokladá sa aj vplyv na výskyt svalových dystrofií a ďalších ochorení. Selénu sa pripisuje taktiež detoxikačný účinok na kadmium, olovo a ortuť. Príliš vysoká koncentrácia však môže vyvolať intoxikáciu. Svalovina hovädzieho dobytka obsahuje 23 mikrogramov selénu v 100 gramoch, hovädzia pečeň 69 mikrogramov, obličky až 145 mikrogramov. A práve kvôli tomu je hovädzie mäso ideálnym zdrojom selénu v ľudskej výžive.

Hovädzie mäso obsahuje aj fosfor a železo. Fosfor je nevyhnutý pre udržanie zdravého chrupu a kostí. Železo zase napomáha prenosu kyslíku v krvi do všetkých buniek a svalov a chráni aj pred neprimeranou únavou.
Hovädzie mäso je bohaté na polynenasýtené tuky, takzvanú konjugovanú kyselinu linolovú. Americké štúdie vykonávané na myšiach a potkanoch ešte v roku 1996 ukázali, že táto kyselina spomaľuje a zabraňuje vzniku rakoviny kože, prsníkov, žalúdka, a to vo všetkých troch fázach vývoja nádoru. Táto kyselina môže pomôcť zabrániť aj vzniku cukrovky. Kyselina linolová sa však tiež nachádza iba v kvalitnom trávou kŕmenom mäse.
Kvalitné hovädzie mäso má nízky obsah tuku, vyšší podiel prospešných omega-3 mastných kyselín, má vysoký obsah bielkovín, je veľmi vhodné pre ľudí trpiacich anémiou, nezvyšuje hladinu cholesterolu ani LDL cholesterolu.


Bravčové mäso

Konzumácia bravčového mäsa je na Slovensku veľmi obľúbená. Súvisí to aj s faktom, že ešte do začiatku 90-tych rokov sa v takmer každej vidieckej domácnosti venovali chovu ošípaných a tradičným domácim zakáľačkám. Dopyt po kvalitnom mäse a tradičných zakáľačkových produktoch – jaterniciach, tlačenkách, klobásach, znovu narastá, avšak mnohé chovy už boli zlikvidované a zabíjačkové hody už na dedinách takmer nevidieť.

Ľudia sa začali k tejto tradícii vracať z dvoch dôvodov – jednak je to narastajúca cena dovozového a často aj menej kvalitného bravčového a na druhej strane vynikajúca chuť pravých, doma vyrobených špecialít. Gazdovský dvor Branovo ponúka ošípané z vlastného chovu, v mesiacoch október až máj sa pravidelne, raz do týždňa koná zabíjačka s predajom čerstvého mäsa a kvalitných výrobkov.


Mäsové výrobky

Ponúkame všetky tradičné výrobky, ako sa na dedinách robili odjakživa – z čerstvého mäsa, bez pridaných aditív, konzervantov a farbív. V ponuke sú jaternice, tlačenka, zabíjačková kaša, krvavničky, oškvarky, lalok, údená slanina, čerstvá aj údená klobáska, údené mäso (šunka, krkovička, panenka, paprčky, rebrá), bravčová masť. Zoznam a ceny všetkých výrobkov nájdete v sekcii Cenníky.